Näin aloitat gradunteon
by Kimmo on September 4, 2009
in motivaatio
Aloittaminen on aina vaikeaa. Erityisesti se on sitä silloin, kun on aloittamassa jotain niinkin suurta ja vaikeaa kuin opinnäytettä.
Tässä artikkelissa on joukko ohjeita, joiden avulla pääset mukavasti alkuun. Kokeile, mikä niistä auttaisi sinua, tai käytä kaikkia!
1) Aloita tänään
Saatamme helposti ajatella, että emme ole vielä valmiita aloittamaan gradun tekemistä. Ajattelemme, että meidän täytyy ensin suorittaa se tietty menetelmäkurssi. Sitten pitää vielä perehtyä kunnolla tutkimusalueeseemme, jotta tiedämme varmuudella, mitä kannattaa tutkia. Joka tapauksessa olemme varmoja, että emme aivan vielä ole valmiita aloittamaan.
Lykkäämällä aloittamista korotamme samalla rimaa koko ajan korkeammalle. Jos koko elokuun ajan ajattelemme, että syyskuun ensimmäisenä päivänä aloitamme gradunteon, teemme syyskuun ensimmäisestä päivästä helposti aika pelottavan päivän.
Aloita gradun tekeminen siis tänään. Olisiko vielä tänään edes kymmenen minuuttia aikaa gradullesi? Käytä tuo aika siihen!
2) Tee jotain pientä
Gradun tekemistä ei kannata aloittaa kahdeksan tunnin työpäivällä, joka on omistettu yksinomaan gradun kirjoittamiselle. Etenkään ei kannata ensimmäisenä päivänä istua tietokoneen ääreen ja luoda uusi tyhjä tiedosto nimeltään gradu.doc.
Tee jotain pientä, helppoa ja mukavaa. Jotain sellaista, joka on helppo tehdä ja josta jää hyvä mieli. Tee esimerkiksi jotain seuraavista:
* Kerää graduun liittyviä muistiinpanoja omaan kansioon.
* Kirjoita gradun tekemisen herättämistä ajatuksista päiväkirjaasi.
* Puhu jonkun toisen kanssa gradun tekemisestä.
* Luo tietokoneellesi tyhjä tiedosto, jonka nimi on maailmanmullistavinhuippututkimus.doc, ja kirjoita siihen gradusi esipuhe, jossa kiität koiraasi. (Voit sitten muokkausvaiheessa miettiä, haluatko jättää esipuheen lopulliseen graduusi.)
3) Ideoi ja suunnittele
Gradun sisällön tai graduprojektin ideoiminen ja suunnitteleminen voi olla mukavaa. Suunnittelu helpottaa myös työhön ryhtymistä, koska suunnitelmien avulla sinulla itselläsi on parempi kuva siitä, mitä oletkaan tekemässä. Käytä suunnitteluun esimerkiksi näitä ohjeita.
4) Aloita vain
Älä edes ajattele, että sinun täytyy tehdä mitään muuta kuin istua pöydän ääreen (tai kahvilan pöydän ääreen) ja aloittaa gradun tekeminen. Lupaa itsellesi, että aloitat, mutta älä aseta mitään muita odotuksia. Pelkkä aloittaminen riittää.
5) Yhdistä gradun tekeminen positiivisiin asioihin
Mietipä asiaa: Minkä ihmeen takia sinä haluaisit tehdä jotain sellaista, joka ei ole kivaa? Jos jo etukäteen ajattelet ja puhut muille, että tulevasta vuodesta tulee todella raskas, koska joudut samanaikaisesti tekemään gradua ja käymään töissä, ei tuo vuosi tunnu kovin odottamisen arvoiselta.
Mieti, miten voisit tehdä gradun tekemisestä mukavaa. Jotain sellaista, jota todella haluat tehdä. Se voi onnistua esimerkiksi miettimällä kaikkia positiivisia seurauksia, joita gradun tekemisestä seuraa. Kuvittele mielessäsi päivä, jolloin valmistut. Kuvittele tilanne, jolloin voit työhakemusta tehdessäsi laittaa ansioluetteloon juuri suorittamasi tutkinnon. Tai mieti sitä lomamatkaa, jonka olet itsellesi luvannut, kun gradu on valmistunut.
Mieti myös, miten itse gradun tekemisestä voisi tehdä hauskaa. Voisitko kirjoittaa sellaisessa paikassa, josta pidät? Olisiko gradun tekeminen mukavampaa jonkun toisen ihmisen kanssa (yhteisgraduna tai omia graduja samassa kahvilan pöydässä tehden)? Voisitko palkita itsesi jokaisesta gradun parissa viettämästäsi tunnista esimerkiksi kahdella tunnilla jotain sellaista, mistä todella pidät? Miten voisit tehdä gradun tekemisestä ihan järjettömän hauskaa?
6) Mieti jo tänään, mitä teet huomenna
Usein meitä ei niinkään pelota jonkin asian tekeminen vaan hyppy tuntemattomaan, se, että emme tiedä, mitä on edessä tai mitä meidän pitäisi tehdä. Tähän voi auttaa se, että mietit jokaisen päivän lopuksi jo valmiiksi, mitä seuraavana työpäivänä teet. Määrittele itsellesi jokin konkreettinen, pieni tehtävä ja kirjoita se ylös. Kun olet seuraavana päivänä tuon tehtävän tehnyt, olet vapaa tekemään jotain aivan muuta.
7) Kerro kaikille, että teet gradua
Älä sano, että olet aloittamassa gradun tekemistä, vaan kerro kaikille, että teet gradua. Ole graduntekijä. Kerro gradunteon hyvistä ja huonoista puolista. Puhu gradunteon autuudesta. Katso itseäsi peilistä ja sano ääneen: “Olen graduntekijä. Tosin en kovin kauan, koska graduni on jo hyvää vauhtia valmistumassa.”


Luulin olevani vasta aloittelemassa gradun tekemistä, mutta minähän olenkin jo graduntekijä. En sentään peilin eteen siirtynyt, mutta olipa se hauskaa sanoa ääneen. Vaikka gradun valmiiksi saaminen nyt tuntuukin kaukaiselta, niin koko ajanhan se tässä hyvää vauhtia valmistuu, kiitos muistutuksesta!
Yksi kynnys siis ylitetty! Seuraavaksi voit alkaa testata, miltä tuntuu sanoa esimerkiksi: “Graduni valmistuu talven aikana.”
Anonyymit graduntekijät ( AGT )
kokous xx xx xxxx
-Hei *hiljaisuus*
-Mä olen mikko…ja mä olen….graduntekijä
Päivä kerrallaan, Mikko. Päivä kerrallaan.
Taas yksi Mikko, joka on graduntekijä! Tuntuupa hyvältä sanoa se ääneen.
Tervetuloa mukaan, toinenkin Mikko!
Hei. Mie oon Pupuce ja mie oon graduntekijä.
Gradu aloitettu jo ties kuinkahan monetta kertaa. Ekan kerran se piti saada loppuun ennen tutkintouudistusta. No, se deadline meni ohi, kun menin täysin lukkoon. Kaksi viimeistä vuotta oon pakoillut G:tä ja nyt tämän talven aikana se on pakko saada valmiiksi useasta syystä: a) hävettää, kun ympärillä monta vuotta nuoremmat serkut ja vanhat opiskelukaverit valmistuu, b) ensi kesänä tdk:n vaatimukset muuttuu ja c) tekis 33-vuotiaana mieli päästä elämässä eteenpäin esim. tehdä lapsia…
Tässä kaiken kesekllä Maisterihautomokin lopetti toimintansa, joten kaikki ohjaus on jäissä! (Oma proffa on yhteistyöhaluton idiootti…) Jään siis seuraamaan tätä blogia ja rankuttamaan vertaistukea!
Tervetuloa, Pupuce!
Gradutakuu-kirjassani on sitaatti Thomas Edisonilta: “Tyytymättömyys on edistyksen ensimmäinen edellytys.” Vasta sitten se gradu kai valmistuu, kun gradun ja opintojen keskeneräisyys ottaa niin paljon aivoon, että ei halua sitä enää.
Summasit ohjaajasi ominaisuudet aika tyhjentävästi.
Toivottavasti ohjausta löytyy muualta. Ja toivottavasti täältä löytyy myös vertaistukea.
Proffallani on epäilemättä muitakin ominaisuuksia ja hyviäkin sellaisia (tosin niitä hän ei ole miulle onnistunut näyttämään…) – oma ilmaisutapani vain on erittäin suora.
Ohjausta ei minun tapauksessani löydy muualta, koska em. proffa ei anna kenenkään muun ohjata vaikka hukkuukin lukemattomiin graduihin ja muihin töihin. Eräs kaverini jätti gradunsa ESItarkastukseen tasan 2 kk ja 25 päivää sitten eikä gradun kohtalosta ole vieläkään mitään tietoa. Oh well…Yksin olen ja yksin on urakka saatava loppuun. Ja on ihan oma mokani, että en ottanut kaikkea hyötyä irti Maisterihautomosta silloin kun siihen oli vielä mahdollisuus.
Kuulut selvästikin siihen graduntekijöiden ryhmään, joiden ohjaustilanne on, sanotaanko nyt vaikka, vähemmän ideaali. Toivottavasti pystyt suhtautumaan asiaan niin, että se on realiteetti, jonka kanssa eletään ja jonka puitteissa gradu tehdään valmiiksi. Sinua itseäsi se gradun valmistuminen kuitenkin eniten koskettaa.
Ohjaajasi ei ehkä halua, että vaihdat ohjaajaa virallisesti, mutta eihän hän pysty sinua estämään luettamasta tekstiä jollain toisella (kenellä tahansa). Eihän hänen tarvitse saada siitä edes tietää.
Jouluna gradun piti olla valmiina, mutta nyt taidan siirtyä sanomaan, että graduni valmistuu kevään aikana huolimatta siitä, että tukikuukauteni loppuvat ensi kuussa ja graduni on ihan alussa. Ehkä nyt tosiaan on jo se tyytymättömyys kasvanut niin suureksi, että vaihtoehtoja ei kerrassaan ole. Jokailtaisesta ahdistuksesta on jo aika päästä eroon.
Huojentavaa lukea siitä, ettei gradun kirjoittamiseen tarvitse käyttää vuosia, kunhan vain käyttää ajan tehokkaasti. Vannon, että minun gradu on kesäkuun tiedekunnan kokouksessa käsittelyssä
Hei Marika! Niin se taitaa olla, että ainoa tapa päästä siitä ahdistuksesta on tehdä gradu valmiiksi!
Kyllä kevään pitäisi riittää yhden gradun tekemiseen. Raportoi tänne meille, miten etenee. Tsemppiä!
Gradu menee esitarkastukseen ensi viikolla. Vielä syksyllä luulin, etten ikinä pysty näin suureen urakkaan, ja vieläkin joinain päivinä ahdistaa. Graduoppaat ovat olleet hyödyksi, niissä on ollut hyviä käytännön vinkkejä mm. kirjoittamisprosessin aloittamiseen.
Pelottaa kyllä hieman, miten gradu selviää esitarkastuksesta. Korjattavaa löytyy taatusti, mutta toivottavasti ei sentään ihan kauhean paljon. Keväällä voin toivon mukaan sulkea yliopiston oven lopullisesti… ainakin vähäksi aikaa!
Kuulostaa hyvältä, Pirre! Editointi ja muokkaaminen kuuluu kirjoittamiseen, vaikka eivät välttämättä niin motivoivia ole. Kyllä se loppurutistus menee vaikka hampaat irvessä. Onnea ja tsemppiä!
Suosittelen ajattelemaan itseään ihan graduntekijänä, se ainakin auttoi itseäni ja nyt koko homma pitäisikin palauttaa ensi viikolla tarkistukseen, josta ei toivottavasti tule ihan hirveästi enää korjattavaa. Itselläni on kyllä ollut mukava proffa, joka on nähnyt ja kommentoinut jo melkein puolta työstäni, joten en mitään kauheaa löylytystä pelkää.
Moi graduntekijä! Jos mä noita viestejä oikein tulkitset lokakuussa sanoit aloittelevasi gradun tekemistä ja nyt olet sitä palauttamassa. Vau! Valtavasti onnea ja tsemppiä vielä loppurutistukseen!
Kimmo, näinpä siinä juuri on käynyt. On se siis mahdollista saada tehtyä ilman vuosien pähkäilyäkin näköjään.
Onnittelut vielä! Olet inspiraatio muille lukijoille!